Haubro Sogns Beboerforening

Vi støtter de lokale fællesskaber.

Derfor har Sparekassen Danmark Fonden Himmerland i 2023 været på besøg hos Haubro Sogns Beboerforening med hele to donationer 💰💰

Den første donation gik til nyt tag samt renovering og isolering af den øverste etage i foreningens fælleshus Fritidsvirke. Her blev der også sat fire ovenlysvinduer i 🏡

Overetagen lejer foreningen ud til De Grønne Pigespejdere i Haubro, og de er ellevilde med det nye lyse rum 🤩

Det bedre lysindfald afslørede dog, at også rummets gulv trængte til en opdatering, og foreningen søgte derfor igen fonden om en donation til nyt gulv og etablering af et tekøkken på husets førstesal 🔨

Det synes fonden også var en god idé, og foreningen regner derfor med, at køkkenet står færdigt i starten af 2024 ☕

Kim Nyby, der er direktør i Sparekassen Danmarks afdeling i Aars, havde æren af at overrække den første donation til Knud Pedersen og Jes Zaar Frost Christensen fra foreningens bestyrelse, mens Jens Brøndum, der er privatkunderådgiver i Aars afdeling, tog sig af den anden 🤝